poniedziałek, 16 listopada 2015

Polska dla Polaków ?


Marsz nacjonalistów czy hołd dla Niepodległej ? Jak jest prawda o Marszu Niepodległości, tak szeroko krytykowanym przez media ? Czy to tylko burdy radykalnej w swoich poglądach młodzieży na czele z dresami noszącymi maczety? W tym roku postanowiłam przekonać się na własnej skórze...i był to najspokojniejszy marsz w jego pięcioletniej historii. 

Latające kostki brukowe.
Od 2010 roku ruch Młodzieży Wszechpolskiej wraz z Obozem Narodowo-Radykalnym organizują w Warszawie marsz  niepodległości, którego głównym celem ma być uczczenie Święta 11 listopada. Niestety do tej pory marsz był raczej powodem do hańby niż do dumy- podpalona tęcza na Placu Zbawiciela, zamieszki pod ambasadą Rosji, podpalony wóz transmisyjny TVN-u, dewastacja przystanków, latające kostki brukowe, bójki z policją, użycie gazu, ranni. Przyznacie Polacy potrafią się bawić :)

Wielka zmiana.
Nie było sensacji. Temat marszu niepodległości w żadnym wieczornym serwisie informacyjnym nie był jedynką. Było zbyt spokojnie, oni liczyli na coś więcej.
Moi drodzy to było coś wielkiego! Niemal stu tysięczny tłum, morze biało-czerwonych flag, śpiew "Roty" przy zapalonych racach. Czułam się dumna z moich rodaków. Był to wyraz patriotyzmu i wspólnoty!

Obraz marszu.
Wbrew temu czym karmią nas media, uczestnikami marszu nie są ksenofobiczni, skrajnie prawicowi zamaskowani chuligani. Jasne przychodzą też tacy, ale gros ludzi naprawdę uczestniczy w marszu aby świętować odzyskanie niepodległości. Wśród maszerujących widziałam starszych i młodszych, rodziny z dziećmi, księża , zakonnice, zauważyłam też starszego żołnierza w mundurze. Oni na prawdę nie podpalają wozu TVN-u.

Z tego nie jestem dumna.
To prawda podczas marszu padło wiele niepotrzebnych haseł. W tym roku gorącym tematem była sprawa przyjmowania uchodźców i islamizacji Europy i Polski. Padło wiele niepotrzebnych słów, które nie warte są zacytowania. Nie zapomniano też o Kiszczaku, który zmarł 5.11.2015 r. w wieku 90 lat. Komunista, współwinny wprowadzenia stanu wojennego i oskarżony o "nieumyślne" przyczynienie się do śmierci górników z kopalni "Wujek". Podczas marszu padały hasła typu: Kiszczak!- Co?-Piekło!  Według mnie to nie stosowne, że obok "Roty" i okrzyku  Bóg-Honor-Ojczyzna padają takie słowa. Pewien paradoks.

Kontrowersyjne hasło.
Na plakatach promujących marsz widnieje hasło: Polska dla Polaków. Polacy dla Polski. Nad ideą hasła prowadzone wiele dywagacji, oskarżając organizatorów o ksenofobię. Można je różnie interpretować, pozostawiam Wam ocenę. Zapraszam do dzielenia się nią w komentarzach.

Polecam.
Nad ideą marszu od 5 lat toczą się spory. Jednak polecam i zapraszam do uczestnictwa w przyszłym marszu. Wierzę, że będzie tak spokojnie jak w tym roku. Może nie Polska dla Polaków, ale na pewno Polacy dla Polski !                                                                                    fot.własne

9 komentarzy:

 1. Fajnie, że byłaś na marszu ;)

  Zapraszam :
  unnormall.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Często na takich obchodach niestety młodzi ludzie nie potrafią się zachować, ale na szczęście jest to niewielka liczba osób. Jestem dumna z bycia Palakiem, dlatego święta narodowe są bardzo ważne. Bardzo mądre przemyślenia! :)

  Chyba zapomniałaś zaobserwować mojego bloga, bo napisałaś u mnie że obserwujesz ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. super: Polacy dla Polski, ale Polska dla Polaków to tez dobre hasło, bo gdzie jeśli nie w Polsce mamy się czuć jak u siebie? to jest nasz kraj i tylko tu będziemy sie czuć bezpiecznie :)

  http://lamodalena.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie chodzę na takie obchody ale uważam, że Polska jest przede wszystkim dla Polaków. Jestem tolerancyjna, ale patrząc na to co się dzieje tracę wiarę w ludzi.... Zapraszam, melodylaniella.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzeba być tolerancyjnym. Polska to wspaniały kraj.
  http://fridayp.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Pozdrawiam :)

  http://chicporadnik.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem osobą tolerancyjną, ale myślę, że nasz Kraj wcale taki nie jest ;/

  NOWY POST! Zapraszam!
  MÓJ BLOG-KLIIK

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja nigdy nie byłam na takim marszu.

  OdpowiedzUsuń