poniedziałek, 16 listopada 2015

Polska dla Polaków ?


Marsz nacjonalistów czy hołd dla Niepodległej ? Jak jest prawda o Marszu Niepodległości, tak szeroko krytykowanym przez media ? Czy to tylko burdy radykalnej w swoich poglądach młodzieży na czele z dresami noszącymi maczety? W tym roku postanowiłam przekonać się na własnej skórze...i był to najspokojniejszy marsz w jego pięcioletniej historii. 

Latające kostki brukowe.
Od 2010 roku ruch Młodzieży Wszechpolskiej wraz z Obozem Narodowo-Radykalnym organizują w Warszawie marsz  niepodległości, którego głównym celem ma być uczczenie Święta 11 listopada. Niestety do tej pory marsz był raczej powodem do hańby niż do dumy- podpalona tęcza na Placu Zbawiciela, zamieszki pod ambasadą Rosji, podpalony wóz transmisyjny TVN-u, dewastacja przystanków, latające kostki brukowe, bójki z policją, użycie gazu, ranni. Przyznacie Polacy potrafią się bawić :)

Wielka zmiana.
Nie było sensacji. Temat marszu niepodległości w żadnym wieczornym serwisie informacyjnym nie był jedynką. Było zbyt spokojnie, oni liczyli na coś więcej.
Moi drodzy to było coś wielkiego! Niemal stu tysięczny tłum, morze biało-czerwonych flag, śpiew "Roty" przy zapalonych racach. Czułam się dumna z moich rodaków. Był to wyraz patriotyzmu i wspólnoty!

Obraz marszu.
Wbrew temu czym karmią nas media, uczestnikami marszu nie są ksenofobiczni, skrajnie prawicowi zamaskowani chuligani. Jasne przychodzą też tacy, ale gros ludzi naprawdę uczestniczy w marszu aby świętować odzyskanie niepodległości. Wśród maszerujących widziałam starszych i młodszych, rodziny z dziećmi, księża , zakonnice, zauważyłam też starszego żołnierza w mundurze. Oni na prawdę nie podpalają wozu TVN-u.

Z tego nie jestem dumna.
To prawda podczas marszu padło wiele niepotrzebnych haseł. W tym roku gorącym tematem była sprawa przyjmowania uchodźców i islamizacji Europy i Polski. Padło wiele niepotrzebnych słów, które nie warte są zacytowania. Nie zapomniano też o Kiszczaku, który zmarł 5.11.2015 r. w wieku 90 lat. Komunista, współwinny wprowadzenia stanu wojennego i oskarżony o "nieumyślne" przyczynienie się do śmierci górników z kopalni "Wujek". Podczas marszu padały hasła typu: Kiszczak!- Co?-Piekło!  Według mnie to nie stosowne, że obok "Roty" i okrzyku  Bóg-Honor-Ojczyzna padają takie słowa. Pewien paradoks.

Kontrowersyjne hasło.
Na plakatach promujących marsz widnieje hasło: Polska dla Polaków. Polacy dla Polski. Nad ideą hasła prowadzone wiele dywagacji, oskarżając organizatorów o ksenofobię. Można je różnie interpretować, pozostawiam Wam ocenę. Zapraszam do dzielenia się nią w komentarzach.

Polecam.
Nad ideą marszu od 5 lat toczą się spory. Jednak polecam i zapraszam do uczestnictwa w przyszłym marszu. Wierzę, że będzie tak spokojnie jak w tym roku. Może nie Polska dla Polaków, ale na pewno Polacy dla Polski !                                                                                    fot.własne

10 komentarzy:

 1. Fajnie, że byłaś na marszu ;)

  Zapraszam :
  unnormall.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Często na takich obchodach niestety młodzi ludzie nie potrafią się zachować, ale na szczęście jest to niewielka liczba osób. Jestem dumna z bycia Palakiem, dlatego święta narodowe są bardzo ważne. Bardzo mądre przemyślenia! :)

  Chyba zapomniałaś zaobserwować mojego bloga, bo napisałaś u mnie że obserwujesz ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. super: Polacy dla Polski, ale Polska dla Polaków to tez dobre hasło, bo gdzie jeśli nie w Polsce mamy się czuć jak u siebie? to jest nasz kraj i tylko tu będziemy sie czuć bezpiecznie :)

  http://lamodalena.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie chodzę na takie obchody ale uważam, że Polska jest przede wszystkim dla Polaków. Jestem tolerancyjna, ale patrząc na to co się dzieje tracę wiarę w ludzi.... Zapraszam, melodylaniella.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzeba być tolerancyjnym. Polska to wspaniały kraj.
  http://fridayp.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Pozdrawiam :)

  http://chicporadnik.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem osobą tolerancyjną, ale myślę, że nasz Kraj wcale taki nie jest ;/

  NOWY POST! Zapraszam!
  MÓJ BLOG-KLIIK

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja nigdy nie byłam na takim marszu.

  OdpowiedzUsuń
 9. subhanallah, bagus sekali artikelnya. memang saya masih mersakan tidak terlalu mudah untuk bisa selalu berpikiran positif. biasanya karena ada pengalaman yang kurang menyenangkan atau kurang baik dengan hal itu.

  Obat Vitiligo

  Obat Vitiligo Ampuh

  Obat Herbal Vitiligo

  Obat Bercak Putih pada Kulit

  Cara Cepat Menghilangkan Vitiligo

  OdpowiedzUsuń